Tal Med Børn

Konflikters sprog – vælg ord med omhu

Det vi siger har betydning.

Måden vi taler sammen og de ord vi bruger kan skabe bevægelse og løsninger eller optrappe konflikter.
Vi skaber erkendelse med sproget. Vi har frihed til at sige hvad vi vil. Vi har mulighed for at være bevidst om hvilke ord vi vælger at bruge og for at bruge andre ord.

Når vi bruger sproget bedst, hjælper det os til at skabe fællesskab, omsorg, relationer, udvikle regler, der styrer vores adfærd effektivt og hjælper os med at fungerer som samfund.

Når vi bruger sproget værst, bruger vi det til at bebrejde, manipulere, bedrage, bagtale, sladre og undertrykke. Vi bruger det til at skræmme og dømme os selv og andre, og skabe begrænsende og destruktive regler, hæmmer sproget vores harmoni og lykke individuelt, nationalt og globalt.

Når du bruger afspændende sprog forebygger du konflikter.

Få meget mere at vide om konfliktløsning

Hvis du gerne vil lære mere om afspændende sprog og konfliktløsning, så kan du:

Downloade dokument om konflikters sprog

freebedownload

 

Få konkret viden og forslag i e-hæfterne – klik på bøgerne

Læratløsekonflikter

ehaeftenaarsoskendeskaendes

 

Deltag på online kurset Konfliktløsnings ABC med feed-back og feed-forward af Mette

konfliktløsningskursus

God fornøjelse

 

Ny bog om konflikter og konfliktløsning

I september 2014 udkom bogen:

Mellem os – ABC til konflikt

Min veninde og kollega Marion Thorning er medforfatter på den

ABC’en giver en enkel måde at gå til konflikter på. Den er en fremgangsmåde til at styrke de menneskelige relationer og til at gøre det daglige samspil mellem os mere frugtbart.

A: Tænk vi B: Undersøg C: Gør noget


Bogen beskriver i tre gennemgående cases – fra en familie, fra en arbejdsplads og fra en boligforening – hvordan konflikter kan udvikle sig, og hvordan de kan løses ved hjælp af ABC’en.

Den henvender sig til alle, der ønsker at blive bedre til at håndtere og løse konflikter læs et uddrag af bogen

Læs mere

 

 

 

 

Mette Weber

Mette Weber

Din Sparringspartner i Personlig Udvikling & Forældreledelse

3 reaktioner

Skriv en kommentar

Tal Med Børn - På Den Fede Måde

Få tips og bliv den forældre du ønsker at være

Du får du en E-bog, gode råd, og værktøjer, så du bliver den forælder, dine børn har brug for 

Navn:
E-mail: